Kip Caravans weer in productie na faillissement


Volgende pagina
Begin november vorig jaar viel het doek definitief voor caravanproducent Kip Caravans. Anderhalve maand later was het bedrijf weer operationeel. Mede-eigenaar Maarten de Roos vertelt over de roerige gebeurtenissen van de afgelopen maanden. “Ik had het gevoel alsof ik continu in een achtbaan zat.”

Met het faillissement werd in één klap een streep gezet door meer dan zeventig jaar historie. Volgens mede-eigenaar, en algemeen directeur, Maarten de Roos was het faillissement te wijten aan een combinatie van factoren. “Allereerst zagen alle caravanbouwers de laatste jaren de verkopen in Nederland inzakken. Zowel Kip als het Belgische zusterbedrijf Chateau is sterk afhankelijk van de Nederlandse markt, en zien de verkopen in 2006 en 2007 dan ook drastisch dalen. Bij Chateau werd de situatie verergerd doordat een product niet aansloeg en de interne organisatie sterk kon worden verbeterd.”
Uiteindelijk waren de verliezen bij Chateau dusdanig dat de hele groep in het faillissement werd meegetrokken. Alleen het Zweedse bedrijf Cabby en het Britse bedrijf Lunar zijn buiten schot gebleven. Cabby omdat alleen de aandelen in bezit waren van de Tirus Groep, ze bleven verder buiten de groepsfinanciering. Lunar bleef buiten schot doordat daar tijdig een management buy-out (mbo) had plaatsgevonden. De Roos: “Zij waren op tijd met de mbo, wij niet.”
Wat was het geval? In juni 2007 is De Roos naar de aandeelhouders van de Tirus Group gestapt met de vraag of het bedrijf te koop was. “Ik zag dat het binnen de groep steeds slechter ging en wilde Kip daarvan losweken. Als antwoord kreeg ik de vraag ‘hoe denk je dat te financieren’. Daarmee kon ik dus aan de slag.” Nog geen dag later slaat het noodlot toe. De fabriek wordt getroffen door noodweer waarbij het dak gedeeltelijk wordt weggeslagen. De plannen voor de mbo verdwijnen tijdelijk in de ijskast. De focus wordt gericht op het zo snel mogelijk herstarten van de productie.
"Eind augustus heb ik de plannen voor de mbo weer opgepakt”, vervolgt De Roos. Ondertussen had ik een participatiemaatschappij bereid gevonden die de mbo wilde financieren. Op 2 november heb ik, samen met een aantal leden van het management, een intentieverklaring getekend waarin staat dat Kip Caravans via een mbo zou worden verzelfstandigd.”
Volgende pagina

Video's

Nieuwsbrief

Dé dagelijkse nieuwsbrief voor ondernemers met wekelijks terugkerende thema's als innovatie, meer omzet en online zakendoen.

Lead generationMKBNieuws & OpinieZakelijk zoekenBedrijfsvoeringBedrijvenZakelijke productenVacaturesZakenautoBeleggen